آموزش به روایتی دیگر

این سایت متعلق به همه دبیران گرامی و دانش آموزان عزیز دبیرستانی ( دوره متوسطه 1 ) در سراسر ایران اسلامی می باشد.

آموزش به روایتی دیگر

این سایت متعلق به همه دبیران گرامی و دانش آموزان عزیز دبیرستانی ( دوره متوسطه 1 ) در سراسر ایران اسلامی می باشد.

آموزش به روایتی دیگر

با نام و یاد خدا که آرامش بخش دلهاست.
دانش آموزان عزیز - دبیران گرامی - بازدید کنندگان محترم سلام و درود خداوند بر شما . قبل از هر چیز لازم می دانم از اینکه لطف فرموده و برای لحظاتی سایت آموزشی آموزش به روایتی دیگر را انتخاب فرمودید از شما سروران گرامی تقدیر و تشکر نمایم و از خداوند منان طلب نمایم تا بتوانیم با درج مطالب مفید و ارزشمند پاسخگوی حضور گرم و صمیمانه حضرات عالی باشیم و همچون گدشته برای جامعه ی عزیزمان مفید و موثر واقع شویم . لذا از شما سروران محترم استدعا دارم تا جهت پربار نمودن مطالب این وبلاگ که در تاریخ 14 /11/ 1392 توسط اینجانب (معاون آموزشی) برای بهبود وضعیت پرورش و آموزش مدارس ایجاد شده است با ارسال نظرات و پیشنهادات سازنده خود از طریق ایمیل - پیامک و یا درج در قسمت نظرات سایت مذکور را در رسیدن به اهداف عالیه ی خود همراهی فرمائید .
با تشکر : مدیر سایت آموزش به روایتی دیگر ...

آخرین مطالب

چهارشنبه سوری

شنبه, ۲۴ اسفند ۱۳۹۲، ۱۰:۱۲ ق.ظ


چهارشنبه سوری آیینی تماما ایرانی نیست


در آخرین سه شنبه هر سال مراسمی به نام چهارشنبه سوری برگزار می شود. معمولا در توصیف این جشن گفته می شود که رسمی است کهن که به ایران باستان باز می گردد اما در این مقاله بخشی از این ادعا زیر سوال می رود. به نکات زیر توجه کنید.

1- در آیین زرتشت و ایران کهن چهارشنبه نبوده است !

علت اینکه چهارشنبه سوری در ایران کهن و آیین زرتشت نبوده، بسیار ساده است چون در تقویم باستانی ایرانیان اصلا چهارشنبه و ایام هفته وجود نداشته است. تقویم ایران باستان شامل دوازده ماه سی روزه بوده و در سال کبیسه پنج روز به سال اضافه می کردند. هر کدام از روزهای ماه را نیز به نام یکی از فرشتگان نامگذاری کرده بودند. بنابراین اصلا چهارشنبه ای وجود نداشته و اساسا تقسیم بندی روزهای ماه به هفته به بعد از ورود اسلام به ایران باز می گردد.

2- در ایران شب سوری بوده است :

در کتاب تاریخ بخارا اشاره شده که منصور بن نوح از شاهان سامانی در نیمه اول سده چهارم هجری جشنی را برگزار می کند که موجب آتش سوزی در قصر او نیز می شود:
«..... و چون امیر سدید منصور بن نوح به ملک بنشست اندر ماه شوال سال سیصد و پنجاه به جوی مولیان، فرمود تا آن سرای ها را دیگر بار عمارت کردند و هر چه هلاک و ضایع شده بود بهتر از آن به حاصل کردند. آن گاه امیر سدید به سرای بنشست و هنوز سال تمام نشده بود که چون شب سوری چنانکه عادت قدیم است، آتشی عظیم افروختند. پاره ای آتش به جست و سقف سرای در گرفت و دیگر باره جمله سرای بسوخت و امیر سدید هم در شب به جوی مولیان رفت .....»(‌تاریخ بخارا – تالیف ابوبکر محمد بن جعفر نرشخی به نقل از عصر ایران)

آنچه از این بخش برداشت می شود این است که بطور یقین این جشن در 350 هجری و در ماه شوال که مصادف با پایان سال شمسی بوده توسط یکی از شاهان سامانی در بخارا و جوی مولیان برگزار شده است و آنجا که نگارنده به «عادت قدیم است» اشاره می کند مشخص می شود که این جشن از سالها و بلکه سده های پیش در ایران رایج بوده است. اما هیچ اشاره ای به روز آن نشده، یعنی شب چهار شنبه سوری.
بنابراین چهارشنبه سوری ملقمه ای است از آیین "جشن سور " ایرانیان باستان + نحوست چهارشنبه در نزد اعراب + ترقه بازی چینی ها

3- چهارشنبه برای اعراب نحس بوده است :

در روزشماری قدیم اعراب، چهار شنبه روز منحوس و نا مبارکی شمرده می شده است. لذا سعی می کردند شب چهار شنبه را که نحس و نا مبارک بوده را با جشن و سرور بگذرانند و در آن شب و روز دست از خرید و فروش و کسب و کار بکشند چرا که اعتقاد داشتند به دلیل نحسی چهار شنبه هر معامله و کسبی که در آن شب و روز نیز انجام شود نامبارک خواهد بود، جاحظ در تالیف خود به چهار شنبه یا یوم الرباع اشاره میکند و میگوید: « وَ الاِربَعاء یَوم ضنک و نَحس »(به نقل از عصر ایران)
همچنین منوچهری دامغانی نیز در یکی از اشعار خود به نحسی این روز اشاره کرده و گفته :
چهار شنبه که روز بلاست باده بخور
بسا تکین می خور تا به عافیت گذرد

4- زرتشتیان آتش را نمی پرستند :

بر اساس تعلیمات زرتشت آتش یکی از مخلوقات اهورا مزدا می باشد و بر خلاف یک تصور نابجا تقدیس آتش نه به دلیل پرستش آن که در واقع نوعی نشانه و اثر از روشنایی و حقیقت اهورا مزدا می باشد و نقشی کنایه ای دارد. چنانچه فردوسی می گوید:
نگویی که آتش پرستان بَدند
پرستندگان پاک یزدان بُدند

5- ترقه بازی رسم چینی ها بوده است :

سور در لغات به معنای جشن و سرور است. اما آنچه که امروزه به عنوان چهارشنبه سوری برگذار می شود و از انواع ترقه ها و وسایل خطرناک آتش بازی استفاده می شود به هیچ وجه به سور و جشن ارتباطی ندارد و با رسوم کهن ایرانی هم نسبتی ندارد. گزارشهای تاریخی قبل از میلاد مسیح نشان می دهد که ترقه بازی رسم چینی ها بوده که با ورود غربی ها به این معادله انواع وسایل ترقه بازی به شیوه نوین که ازجذابیت و البته مخاطرات بیشتری برخوردار هستند ساخته شده است. این بخش نیز امروزه به چهارشنبه سوری اضافه شده است.
بنابراین چهارشنبه سوری ملقمه ای است از آیین "جشن سور " ایرانیان باستان + نحوست چهارشنبه در نزد اعراب + ترقه بازی چینی ها و در واقع آنچه که امروزه در عمل از چهارشنبه سوری دیده می شود بیشتر چهارشنبه سوزی است تا چهارشنبه سوری.
منبع: خبرگزاری فارس
  • کمال غلامعلی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی